A zase nás navštívila nějaká ta hvězda.

28. dubna 2010 v 9:02 | Karel Rakušan |  Zamyšlení
A zase nás navštívila nějaká ta hvězda. Dobrý námět na to, aby měli noviny o čem psát a mohly vytvořit z komára velblouda. To ale zpravidla v dnešní době dělají do dnes a troufám si říci, že to postupem doby bude čím dál horší. Proč horší? To je trochu jiná myšlenka.
A o co vlastně šlo? No přece do Prahy přijela Madona.
Kdyby člověk nebyl nohama na zemi, myslel by si, (aspoň podle typu nejčtenějšího druhu novin v České republice - bulvárního tisku) že se jedná o návštěvu, která je něčím převratným, a že se po této návštěvě začnou psát nové dějiny, které nás vrhnou do nové dimenze. Opak je pravdou. To pouze někteří jedinci se nechali zfanatizovat a nic než Madona pro ně neexistovalo. Jídlo jde stranou, mysl zdravého selského rozumu jde stranou. Při zdravém uvažování průměru nižší vrstvy obyvatelstva jde stranou i několik dní průměrného platu 600 Kč denně jako výplata v zaměstnání. Tři nebo čtyři dny úmorné práce, pro mimopražské pět nebo šest dní, a to nepočítám cenu lístku na hodinové šou, jde na jedno jediné, na fanatismus vyvolávající jedno jediné jméno "Madona".
Slepý fanatismus jde tak daleko, že někteří v Praze i nocují na ulici v centru Prahy jen pro to, aby viděli černého Rovera s náhonem na 4x4 a pokud královna popu se rozhodne tak nechá stáhnout kouřové neprůstřelné okno svého bouráku, aby otupěný fanatismus fanoušků a fanynek byl ještě o něco tupější.
Týden práce pro hodinu jakési hudby, u které může u někoho být cítěna ladnost a mnozí u ní cítí určitý druh smyslnosti a uspokojení, ale která člověku na moudrosti rozhodně nic nepřidá. Dokonce se nechal slyšet i jeden ze synů Madony, že nemá rád hudbu své matky. Týden práce pro to, aby lidé zkonstatovali, že bohužel, když se Madona rozhodla i zpívat.
Toto vše si dovoluji dát do kontrastu s tím, že pokud bych jednoho s těchto fanoušků zastavil a pozeptal se ho na to, jak se v současné době cítí, co se týče finančního zabezpečení, jsem v hlouby duše přesvědčen, že ve své podstatě tak či onak podaná odpověď by zněla jednoznačně. Máme přece finanční krizi, nemůžeme si moc vyskakovat. Ale abych nebyl jen pesimistický pro nás tak na Madonu se chystá přibližně 40 000 lidí a na mši slouženo svatým otcem to jsou 100 000. Z toho usuzuji, že po 20 letech demokracie v ČR lide možná, dostávají rozum a začínají chápat co je kvalitní a co ne. Nehledíc na to, že nejkvalitnější zboží je zcela zdarma, protože na mši jsou vstupenky pouze pro korekturu rozmístění lidí, aby jeden sektor nebyl prázdný a druhý přeplněný.
No a co na to Madoniny děti? Které tráví své dětské narozeniny ve zlaté kleci, kdy se o ně bojí vlastní mamka, aby je nesežrali chamtiví novináři, pasoucí se po zisku a slávě, nechávaje je v luxusních apartmánech s terasou, místo toho aby si mohli hrát tak jak to opravdu děti od srdce umí. Tak to tedy z tohoto pohledu musím hluboce poděkovat svým rodičům, že mě jakékoliv této ubohé zkušenosti nikdy nevystavili a nemusel jsem vyrůstat v přepychu a rozežranosti z čehož ve své podstatě finanční krize vznikla.
No a jak to je s tím slovem pro lidskou duši, které zmiňuji v pátém odstavci. Zalistoval jsem kde jinde nežli v bibli:
Marek, 4 kapitola verš 1 - 20: 4:1 Opět začal učit u moře. Shromáždil se k němu tak veliký zástup, že musel vstoupit na loď na moři; posadil se v ní a celý zástup byl na břehu. 2 Učil je mnohému v podobenstvích. Ve svém učení jim řekl: 3  "Slyšte! Vyšel rozsévač rozsívat. 4 Když rozsíval, padlo některé zrno podél cesty, a přiletěli ptáci a sezobali je. 5 Jiné padlo na skalnatou půdu, kde nemělo dost země, a hned vzešlo, protože nebylo hluboko v zemi. 6 Ale, když vyšlo slunce, spálilo je; a protože nemělo kořen, uschlo. 7 Jiné zase padlo do trní; trní vzrostlo, udusilo je, a zrno nevydalo úrodu. 8 A jiná zrna padla do dobré země a vzcházela, rostla, dávala úrodu a přinášela užitek i třicetinásobný i šedesátinásobný i stonásobný." 9 A řekl: "Kdo má uši k slyšení, slyš!"10 A když byl o samotě, vyptávali se ho ti, kdo byli s ním, co znamenají podobenství. 11 I řekl jim: "Vám je dáno znát tajemství Božího království; ale těm, kdo jsou vně, děje se všechno v podobenstvích, 12 aby hleděli a hleděli, ale neviděli, poslouchali a poslouchali, ale nechápali, aby se snad neobrátili a nebylo jim odpuštěno´."
13 Řekl jim: "Nerozumíte tomuto podobenství? Jak porozumíte všem ostatním? 14 Rozsévač rozsívá slovo. 15 Toto jsou ti podél cesty, kde se rozsívá slovo: Když je uslyší, hned přichází satan a odnímá slovo do nich zaseté. 16 A podobně ti, u nichž je zaseto na skalnatou půdu: Ti slyší slovo a hned je s radostí přijímají. 17 Nemají však v sobě kořen a jsou nestálí; když pak přijde tíseň nebo pronásledování pro to slovo, hned odpadají. 18 U jiných je zaseto do trní: Ti slyší slovo, 19 ale časné starosti, vábivost majetku a chtivost ostatních věcí vnikají do nitra a dusí slovo, takže zůstane bez úrody. 20 Toto pak jsou ti, u nichž je zaseto do dobré země: Ti slyší slovo, přijímají je a nesou úrodu třicetinásobnou i šedesátinásobnou i stonásobnou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.