Bohužel, taktika žávels.

14. dubna 2010 v 19:50 | Karel Rakušan |  Ze života
Kolikrát se ti stalo, že z tvých očí vytryskli slzy, protože si musel (a) učinit rozhodnutí, které ti nebylo příjemné a bylo ti proti srsti. Mluvím k tobě nebo k vám, co čtete tyto řádky. Kolikrát jste s toho měli úzkost, depresi, nemohli jste spát, protože byste s tím či oným člověkem třeba mluvili za jiných okolností u jiné příležitosti, na jiném místě.
…. spíše by bylo vhodnější slovíčko strategie nežli taktika, ale obojí jsou výrazy, které moc nemám rád. Vnímáním je jako slova velmi tvrdá a ve své podstatě nekompromisní, které se nikterak neslučují s lidským smyšlením. Každé takovéto slovo je ve své podstatě tvrdé, které ve svém vyjádření nařizuje určitou diktaturu, nařizování, poroučení, tvrdé odolávání něčeho, co ve své podstatě možná ani nechceme nebo se do něčeho nutíme.

Zkuste si sami od sebe vyslovit několikrát za sebou pár takovýchto slovíček: taktika, taktika, taktika, taktika, taktika; strategie, strategie, strategie, strategie, strategie, příkaz, rozkaz, příkaz, rozkaz, příkaz, rozkaz". Nezdá se Vám, že to jsou slova, která se vyslovují jakoby násilím a jakoby proti něčemu, co neumíte popsat nebo lépe řečeno pojmenovat. To, co neumíte pojmenovat je zřejmě Vaše vlastní přirozenost. Tyto slova totiž nevychází z Vašeho vnitřního já, ale z Vašeho chtíče se k něčemu přinutit.

A přece to jsou slovíčka, která hýbají světem a ohrožují naší duchovní a duševní pohodu. Aniž bych k tomu cíleně směřoval, opět mě napadá přirovnání, že "vnitřní spokojenost člověka nesouvisí s tím kolik toho člověk vlastní", ale na tom, jestli má někoho, komu se může svěřit, když mu je ouvej.
Veškeré dění v dnešní "moderní" společnosti se točí okolo ekonomiky a materiálního blahobytu. Ale ekonomika je závislá na tržním mechanismu. Tyto dva fenomény, které se navzájem tak doplňují, že lidská duše si připadá jako v rouře, z které není úniku, protože na jedné straně je ekonomika a na straně druhé je tržní mechanismus.

A to je právě to, čeho si jsou vědomi ti, kteří Vaší slabosti jsou schopní a jsou ochotni využít a zneužít pro svůj prospěch a ukájení svých bezhlavých cílů s krátkodobým účinkem. Tyto cíle nazvěme drogy.
Drogy v dnešní době zdaleka nejsou pouze omamné a psychotropní látky, ale jsou to návykové jedy, mezi které se dá zařadit touha jednoho nad druhým neštěstím, peníze, ovladatelnost jednoho druhým, mamonářství. Vše toto je spojeno a modlářství, které není fyzické, ale podvědomé. Abych mohl ovládat druhé, abych měl více prachů, abych se zase mohl ukájet, jak někoho vydrtím, atd. atd.
V dnešní době mnohdy nezbývá jiná možnost než začít pracovat pod někým nebo respektive pro někoho. Rád bych Vás tímto povzbudil a pozvedl Vaše sebevědomí. Pokud skutečně jinou volbu v tuto chvíli nemáte, pokuste se přijmout práci ve velkých podnicích s vnitřním pocitem, že jste udělali pro tuto chvíli vše, co jste mohli udělat a neztrácejte naději, že se to zlepší. Chvíli, o které teď mluvím, považujte třeba za den, ale třeba týden nebo rok. Možná přijdete na to, že první pocit je pryč, že to vidíte s odstupem úplně jinak a, že si uvědomíte, že tvůj první pocit, který si měl první den, že s tím sekneš, že do práce druhý den nepřijdeš je nenávratně v tahu J.

Každý hypermarket a vůbec obchod závisí na ekonomice, která je závislá na tržním hospodářství. Rozeber si teď sovo "tržní" - trhnout, roztrhat, ždímat, zničit. Vy se chcete někým nechat zničit? Vy si nevážíte svého života? Nevážíte si toho, že máte třeba rodinu, manžela, děti a své plány? Zkuste si tyto slova říci sami sobě do očí. Postavte se před zrcadlo a spusťte: nevážím si sám sebe, nemám plány, na nikom mi nezáleží. Nevěřím, že to uděláte. To by jste museli popřít sami sebe a to nejde.
Je to ale podlost a ubohost ďábla, který ovládá lidi, skrze které působí na Vás právě tím, o čem píšu. Ti lidé, kteří jsou v manažerských postech se před to zrcadlo nepostavili a sami sobě si neřekli to, o čem jsem napsal v minulém odstavci. Ono je mnohem jednodušší to činit na druhých než na sobě samém.
Máte malé děti a potřebujete směny jen ranní nebo máte dospívajícího kluka, či děvče, které se dostalo do svárů drogové, psychické či jiné závislosti a potřebujete směny dle svých potřeb. Nečekejte pochopení od toho, který tyto problémy nemá a nezná, co takováto starost obnáší. Jak Vás může pochopit, když to sám nezažil nebo neprožívá. Když si uvědomíte jednu ze základních praktik, které potkáváte denně v inzerátech, mělo by Vám v hlouby vlastního cítění docvaknout ta ubohá ďáblova lest. "sháníme schopné manažery, (svobodný, bezdětný, rozvedený je výhodou). Nedocvaká vám to? Jsou to intriky, kterými s vámi pouze manipulují a ve své ubohosti tyto slovíčka (potřebujete směny dle svých představ,…..) se nestydí použít jako reklamní lákadlo.

V podvědomí lidí je ve známosti některá pořekadla, která říkají "Na hrubý pytel, hrubá záplata" nebo "Oko za oko, zub za zub" atd. tyto pravidla jsou velmi tvrdá a sebezničující. Respektivě, zničující ty kteří je používají. Přesto v nich vidím určité moudro a velmi záleží k čemu a s jakým vnitřním záměrem je chcete v danou chvíli použít. Pokud je použito se záměrem poškodit toho druhého (kolegu nebo podřízeného nebo nadřízeného), pravidlo se zachová jako bumerang s tím, že při svém letu nasbírá veškerý prach a létající nečistotu. Pokud, ale tento bumerang je hozen s láskou, vězte, že váš pocit s jakým byl hozen, bumerang pozná a vrátí vám několikanásobně víc energie takové, jakou byl nabit při vrhu.
Měl bych to, asi trochu vysvětlit. Děláte určitou práci již delší dobu a jste v ní zkušený a zaběhý, víte kam šáhnout, když je nějaký ten problém. Pokud k vaší činnosti patří nějaký stroj, nebo zařízení, které nedělá co má dělat, víte, po čase, kde má bolavé místo a aniž by jste otravovali s takovou banalitou svého nadřízeného, podíváte se, kde to bolí a je to. V kanceláři to může být baterie do kalkulačky, nebo dopsaná tužka. Pro zdatnější, to může být restart PC, nebo cokoliv jiného. V hypermarketu to může být zaseknuty automat na vrácení lahví, nebo nefunkční skener čárkových kódů. Bohužel, manažeři mají mnohdy pocit, že Vás musí řídit nejen vaší práci, ale i to jak tu práci děláte, jak si tuto práci máte organizovat a nehledí na to, že tento způsob organizace Vám třeba nevyhovuje a děláte ji pomaleji, i přest, že oni ji od vás chtějí hned a pokud možno "Včera bylo pozdě". V tomto případě je ze strany vašeho nadřízeného vržen bumerang (určitý rozkaz), který buď chytíte (úkol splníte), nebo ho necháte letět zpět. Záleží na Vašem selském uvažování, jestli úkol má hlavu a patu a nebo jestli to je manipulace s vámi. Pokud zjistíte, že vědomky či nevědomky s Vámi nadřízený manipuluje, nebojte se ten bumerang nechat letět dál a pokud si jste jisti, že za vás není náhrada nebojte se poslat s bumerangem také vaše klíče od zaměstnání či kanceláře. Pokud jste v právu a překonáte strach z toho "Co se stane, když ty klíče hodíte", stane se třeba to, že klíče hodíte oknem a vrátí se vám dveřmi. Jinak řečeno, že druhá osoba nebo nadřízený uzná svou omezenost a řekne Vám,dělejte si to jak to vyhovuje Vám, ale výsledek chci 100 procentní.

Tento Váš strach, který máte (hodit šéfovi vaši práci na hlavu) je jedním z pomyslných pilířů manažeringu. Zneužití druhého tam, kde je nejvíce zranitelný.

Na druhou stranu, pokud vzdorujete nějakému nařízení, které je důkladně promyšlené a hlavu i patu má, stává se, že ten bumerang s Vašim negativem prostě Váš nadřízený nechytí a pošle Vám ho zpět ze vzkazem "zítra už do práce chodit nemusíte".

Prostě, v manažeringu se s velkou oblibou bohužel používá taktika "žávels" hlavně tehdy pokud jde o psychiku jednoho k druhému. Žádné velsraní.

Těch taktik je spousta a recept? Ten je jedině v srdci každého z nás, protože, kdo poslouchá sebe, poslouchá ďábla, ale, kdo poslouchá své srdce, ten vyhrává nejen nad ostatními, ale především sám nad sebou.
2 Korintským 12:11
 Propadl jsem nerozumu - ale k tomu jste mě donutili vy! Vždyť já bych měl být doporučován od vás! Nejsem přece v ničem pozadu za těmi veleapoštoly, i když nic nejsem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.