Dopis z banky

14. dubna 2010 v 19:51 | Karel Rakušan |  Zamyšlení
Předevčírem jsem dostal opět jakýsi dopis od banky, v které mám svůj účet a kam jsem se před pár lety rozhodl na základě její serióznosti a stability svěřovat své finanční životní zajištění.
Za dlouhodobou věrnost (musím podotknout, že tato banka mi svou stabilitou ujišťuje spolehlivost i nadále) jsem dostal další nabídku k opětovné půjčce "a právě teď".
Hnedle druhá věta v tomto dopise, mě ale přivádí do opětovných rozpaků. Proč opětovných? Protože při čtení si připadám jak na horské dráze. Jednou jsi nahoře, poté zase dole. Ono to ani nijak nejde. Tou větou je, "že neustále přemýšlejí nad tím, jak mi poskytnout ty nejlepší služby", (možná se při tom drbají na hlavě a dumají a dumají).
Mince

Na druhé straně tuto finanční půjčku podmiňují úrokem 12,9% ročně, a půjčka je na cokoli. Zajímavé!? Pokud bych měl tu náklonnost, tak třeba i na zbraně, drogy, ……., já nevím, je to tak formulováno . Stránka úroků u mě vzbuzuje otázku: Potřebuji já je, nebo oni mě? Nebo to je vzájemné? Tyto dvě poslední otázky, které si pokládám silně kontrastují s onou druhou větou ("že neustále přemýšlejí nad tím, jak mi poskytnout ty nejlepší služby"). Pokud by totiž bez jakýchkoliv bočních úmyslů (megalomanských zisků) tak by nám nabídli třeba bankovní služby bez poplatků (aspoň tedy v té oblasti, kdy si tam my své finance ukládáme a oni s nimi mohou manipulovat a jakkoliv je používat.
Co dělají místo toho? Cíleně nás opětovně zatahují do kolotoče půjček a propadliště zadluženosti. Touto poslední větou zase narážím na další otázku, která se stala v posledních dvou letech jakýmsi fenoménem lidské svádivosti na to, že na to či ono nemám, protože je "Finanční krize". Ano, nikterak tuto myšlenku nepopírám, že je finanční krize a ještě zdaleka nejsme na jejím konci. Ale, když řekneme "A" řekněme si i "B".
"Finanční krize", zamysleme se nad těmito dvěma slovy. ………………………. Áha, to je krize z nedostatku financí a ne z nedostatku jídla a pití. Usuzuji tedy, že tato krize je způsobena lidskou rozežraností, možná chamtivostí mít víc než ti ostatní. Možná je to krize z toho, že si myslíme, že více penězi si nahradíme něco, co jsme dávno ztratili. Možná po této stránce to je krize z určitého vnitřního zoufalství. Ale to mé myšlenky cukají trochu jinam, než je smysl této úvahy.
Takže dopis z banky, který jsem dostal je pro mne poděkováním od banky za věrnost, ale v rámci nabídky je pro mou potřebu bezpředmětný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.