Pocit být nad věci, je lepší nežli sex.

14. dubna 2010 v 19:48 | Karel Rakušan |  Ze života
Máte někoho blízkého, komu se můžete svěřit a vytvořit si příjemné zázemí? To je velmi dobře, pokud jej máte, máte půl starostí ušetřených. Podpořit jeden druhého a být mu na blízku a pro Vás má porozumění. To jsou přátelství, která jsou ve vašem životě to nejdůležitější, a troufám si tvrdit, že jíst můžete střídmě, ale porozumění jeden pro druhého není nikdy dost. Pokud se dostanete do stresu, deprese, nevděku, nechápavosti, ………, je porozumění a naslouchání jeden druhému jedním ze základních pilířů Vašeho života a životního postoje. Tyto vlastnosti jsou cennější, máte větší poklad než veškeré bohatství spojených států, a nejen těch. Vy ženy jste od přirozenosti citlivější a vnímavější. Citlivost jeden k druhému je Vašim životním darem od Boha. Je to vlastnost, které si ve svém dospívání začínáte nesmírně vážit. Nenechte se od ní odradit.
Přišli jste do neznámého prostředí a jediné co člověka v tu chvíli v hloubi duše drží je pocit, že má zase nějakou práci, která Vás popohání dál a dává Vám opětovný smysl života.
Pravidla a praktiky se Vám nelíbí a v hlouby duše to ve Vás řve, říkáte si "to se, ale takhle nedělá; kdybych to udělal takto, efekt by byl lepší; proč to tak děláš? Proč si takto přiděláváš práci?" tak přesně tento pocit člověk získá, když nastoupí do hypermarketu, nastoupí do rozjetého tanku, který nemá boční okýnka a jeho velitel odmítá jakoukoliv manipulaci s hlavní. Ani do leva, ani doprava. Tou manipulací a pohledem do stran myslím přijmout radu či zkušenost od jinud.
Přišli jste požádat o práci, tak se musíte přizpůsobit i přesto, že jste začali ve své podstatě bojovat na dvou frontách zároveň. Tou první a jednodušší je naučit se, co se po vás žádá a přijmout pokorně to, za co budete odměněni. Zapojit se do kolektivu a zapadnout do něj. Tím druhým bojištěm je Vaše duchovní stránka Váš duchovní pohled na případné praktiky a postupy, s kterými vnitřně nesouhlasíte, ve většině případů se vám zdají stupidní a neúnosné. Pro slabší povahy mohou hrát velmi významnou roli, která zasahuje nejen jejich myšlení, ale ve většině případů ovlivňuje jejich činnost, která se projeví mnohdy ve výkonnosti.
Hypermarket Vás změní od základu a je pouze na Vás kam vy sami sobě dovolíte, aby, jste se změnili. Je velmi jednoduché nechat se zmanipulovat a přejít ve svém myšlení na praktiky, které jsou okolo Vás, ale nad kterými Vaše svědomí říká: "To není přece košer, to není správné." Pokud bych mohl teď dát příklad tak k těmto praktikám vede čtyřproudová dálnice D1, kterou každý zná. Pokud si, ale vnitřně zachováte své myšlení (svůj zdraví selský rozum), který v začátcích Vašeho zaměstnaneckého poměru není radno dávat nikterak najevo, vykročili jste v tru chvíli po úzké pěšince vedoucí od Vaší chaty ke studánce v lese, kterou málokdo najde, ale tato cesta je tou cestou správným směrem.
V kalendáři pátera Vojtěcha Kodeta jsem si přečetl krásnou myšlenku, která se hodí k předchozímu odstavci: "Každý z nás je originální a jedinečný, ale na nás záleží, jestli se staneme uměleckým dílem nebo karikaturou".
Co se od každého zaměstnance žádá a kdy je ta hranice za kterou si jeden druhému dovolují už moc?
Prvním pocitem, kterým jsem trpěl při nástupu do zaměstnání byl neuvěřitelný spěch. To je něco, co málokdo ze začátku dokáže překousnout a čemu se zdraví selský rozum neuvěřitelným způsobem brání a jejichž dopady se přímo dotýkají Vašeho citového já. Nabýváte dojmu, že to, co Vám je nepříjemné zasahuje přesně tam, kde každý z nás je nejzranitelnější, kde zeď z cihel odolnosti není zdí opěrnou, ale pouhou štorckou, nebo zdí s pouhého papundeklu. Myšlenka, že Vás hypermarket změní od základu jsem měl na mysli, že tyto papundeklové stěny vnitřně začnete nahrazovat poctivými tvárnicemi. A pouze na vás záleží, jestli je nakoupíte přímo u výrobce a vezmete si je přímo z výrobního pásu nebo je nakoupíte na pofiderních tržnicích nebo Vám postačí cihly ze stavebních bouraček.
Přežili jste první tři měsíce, což je zákonem stanovená zkušební doba, tak to Vám s lítostí oznamuji, že jste sice vyhráli první bitvu se sebou samým, ale psychologická válka se sebou samým právě začala. Poznali jste co je viditelné, co je na povrchu. Ta plachta co je na povrchu, může skrývat pěkně odporný kvas a smrad.
Začínáte se pomaličku dostávat pod pokličku, kterou jste právě překonali. Tady bych si dovolil zdůraznit nadpis této úvahy. To z čeho máte první měsíce strach, že Vás mohou vyhodit bez udání důvodů přechází ve skrytou psychologickou válku, která vypukne tehdy, když se svým nadřízeným znelíbíte. Chce po Vás váš nadřízený věc, kterou jste již v minulosti zažili a která skončila nezdarem, myslíte si, že Vás bude nadřízený poslouchat? Řekne vám buď doslova, nebo mezi řádky: Já jsem tu pánem a ty jsi tříměsíční hovno. V uvozovkách "chce, po Vás, abyste postavili přes řeku mobilní most pro tank. Mlčky to udělejte. Že si říkáte, že není ukotvený? Od toho je přece velitel, aby věděl, co dělá. Že mu uplave? To není přece Vaše věc, tak proč se nad tím trápíte". "je Vašemu nadřízenému jedno, že na jedné paletě jsou seskládány mléka a vína dohromady, že mléka jsou pod víny. Tato paleta někam poputuje a je vám jasné, že mléka se mohou zdeformovat a dříve než se dostanou na obchod se odepíší a zlikvidují. To řece není Vaše věc, tak proč si ničíte zdraví svým postojem a případným nesouhlasem, že to tak seskládávat nebudete. To přece není Vaše věc. Denní odpisy se v hypermarketech nepočítají na koruny (hodnota vyjádřená v korunách), nýbrž v procentech z tržby.
Dělali jste dříve v sociální oblasti, kde je předpoklad a určitým vnitřním kódem, cítění jeden s druhým. Tak pokud jste se ocitli jako zaměstnanec v hypermárketě, tak jste se psychologicky ocitli v dobytčím transportu do Osvětimi. Ono mnohdy stačí, že Váš životní partner či partnerka pracuje v opačném psychologickém prostředí než Vy. Říkáte si: tyto plakáty, které jsou z jedné strany popsané již neplatnými reklamami, které se sundávali z obchodu, ale z druhé strany jsou čisté a nepopsané mohou sloužit třeba dětem v mateřské školce na kreslení a ještě by částečně sloužili jako reklama. Záhy přijde od Vašeho nejvyššího nadřízeného psychologicky studenější sprcha než, kdybyste se každé ráno ledovou sprchou probouzeli. Takovouto …… se nebudu nikterak zabývat (…… je vyjádřen dívčí pohlavní orgán, a to slovem vysloveným natvrdo).
Mohl bych pokračovat se zkušenostmi jako pokladní, kdy za vše můžete dle zákazníka vy a nikdo jiný než vy atd. atd. Či při přímé komunikaci s tím či oným zákazníkem, ale to bych strávil život u klávesnice.
Zkušenost, znalost a odolnost v komunikaci s lidmi, která Vám je nabídnuta prostřednictvím zaměstnání v gigantických obchodech je něčím co Vás nikdo jiný a žádná jiná teorie nenaučí i přesto, kdybyste si to pročítali denně 10 let. Musíte to prožít, abyste uvěřili. Ale ti, kterým se tyto řádky nejen vryjí do paměti, ale kteří se z nich poučí, klobouk dolů před nimi.
A jak toto vše a mnohé více souvisí s nadpisem "Pocit být nad věci, je lepší nežli sex". No třeba jednoduše takto: Pokud chcete prožívat pocit, který cítíte při sexu, musíte se namáhat. Ale pokud chcete prožívat pocit, kdy jste nad věci, namáhat se nemusíte. Příležitost přinese život sám, a možná by jste se divili jak rychle. Třeba za minutu poté co tyto řádky dočtete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.