Zbytečná podrážděnost

14. dubna 2010 v 19:56 | Karel Rakušan |  Ze života
Pracovat s lidmi šest let zkušeností v hypermarketu se pro někoho zdá jako bláznovství, pro někoho jako horor, ale pro mě jako jedna z nejúžasnějších a ve své podstatě nejdůkladnější škola života, která každému z nás, kdo v hypermarketech pracují, je poskytnuta. Příležitost jak si vycvičit především trpělivost a zkušenost s někým, kdo má naprosto odlišné názory je jedinečná a nezaměnitelná.
Lidská podrážděnost je vyvolána lidskou nevědomostí, nevědomost je ideálním podhoubím a ornou půdou pro sobectví, jájinkovství, aroganci, chuti přesvědčit druhé o své pravdě, která odmítá vlastní kritiku. Vnímání a poslech vlastní kritiky můžu přirovnat třebas k vodě, která je vylévána na oheň, který chce plápolat, nebo zavřenému oknu, který brání čerstvému vzduchu, aby vstoupil do začouzené místnosti. Odporovat vztekajícímu se člověku, znamená živit vztek a nechat ho kvést a nepřímo si koledovat o zpětný efekt, který můžu přirovnat třebas k bumerangu plným nenávisti.
Pokud odporujeme člověku, který na nás křičí, koledujeme si o to, že si prostřednictvím něj vyslechneme nejen lež, ale koledujeme si o to, že se dotkne našeho vnitřního vědomí a cítění. Jsem v tomto případě hluboce přesvědčen o tom, že pokud by tentýž člověk zpětně tento rozhovor viděl (při jiné pohotovější situaci), zastyděl by se sám nad sebou. Možná by si dokázal položit otázku, "Jak jsem se mohl tak chovat?" Sv. Augustýn to svou mimořádnou bystrostí vyjádřil "amor Die usque ad contemptum sui - láskou k Bohu až k pohrdání sebou".
Srdce říká něco jiného než se mezi námi doopravdy děje, a jaká je ve skutečnosti realita. Znám to pouze z doslechu, ale jsem přesvědčen o tom, že něco podobného se stalo, nebo se stále děje. Způsob jak se lidé dokážou odreagovávat je nejen žasnoucí, ale v ubohosti činu politováníhodná a čin, kterým se odreagovali, neskrývají před ostatními.
Jedním z těchto činů uvolnění se může stát skutečnost, že zákazník přijde cíleně do obchodu, kde nalézá výrobky označené špatnou cenou než tou, která je markována na pokladně a cenový rozdíl chce pochopitelně vyplatit a trvá si na svém. Vyvolaná hádka mu ve své podstatě vytvoří cestu, kudy jeho vnitřní zlo proudí ven. Toto zlo a vztek je slepé a samozničující, jakožto každé napětí, takže jeho vylití je určeno prvnímu člověku, či věci, kterého na cestě potká. Dokonce vztek má schopnost se formovat a přetvářet se. Někdo Vám vynadá kuli špatné cenovce na regálu, kuli nepomoci či dlouhým frontám na pokladnách či na úřadech, ale podstata jeho vnitřního boje je třeba v tom, že mu někdo něco zcizil, že mu něco nevyšlo co si naplánoval, ………
Vnímaným východiskem sobě samému se v praxi pro nevěřícího se může stát třebas studená sprcha (teď to myslím doslova a do písmene), pro sebevědomého zamyšlení se nad sebou samým a pokusit se přijít na to, kde je prapůvod toho vnitřního vzteku. Jestli to je skutečně ten cenový rozdíl nebo ta fronta anebo to je někde úplně jinde a to, kde se momentálně nacházíte s tím vůbec nesouvisí. Pro věřícího se oproštění se od tohoto vzteku může stát zpověď, což pro laiky znamená tento čin, tento vztek jakkoliv pojmenovat a vyznat jej Bohu skrze kněze ať je tento hřích jakkoliv závažný. Zpovědní tajemství je jedním z pilířů kněžského povolání, pokud je slovo povolání tím správným slovem. Pokud místo povolání není lepší poslání nebo životní cesta.
Východiskem pro osobu, která to takříkajíc odnesla a na koho se ta nebo ten dotyčný vykřičel se stane tiché mlčení a vyslechnutí si toho všeho. Že nemá křičící osoba pravdu? Že lže? To je víc než pravděpodobné. Nejhorší na tom je, že lže sám (a) sobě do očí, ale pro slepotu zla sám (a) sebe nevidí. Vaše uspokojení se může stát vědomí o správné vnímané situaci, tak jak se stala, bez zbytečných ale, protože, dyť, ….. . Může to být v tu chvíli lítost nad tím člověkem, nad ubohostí nejen toho člověka, ale také nad způsobem jednání lidí, a hlavně si připustit to, že takto zraněni můžete být třebas v zápětí vy sami. Sám Ježíš těsně před svou smrti řekl "Otče odpust jim, neboť nevědí, co činí".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.