Advent, neAdvent; Vánoce neVánoce

28. prosince 2010 v 20:51 | Karel Rakušan |  Zamyšlení
Tak nám skončil čas adventní a já z toho mám takový rozpačitý pocit, že to ani nebyl advent v pravém slova smyslu, tak jak bych si představoval, že by měl advent vypadat. Je to čas očekávání, čas buď vzpomínek nebo radosti s našimi známými a kamarády. Čas čehosi, co bych podle logického vnímání cítil jako zamyšlení se nad uplynulým rokem, který se pomaličku chýlí ke svému závěru. A že ten rok nebyl nijak jednoduchý, to mi asi v některých případech dáte za pravdu. O to víc se mi zdá, že čas určený k tomu, abychom vše, co se nám nepovedlo, dokázali nějakým způsobem přijmout a smířit se s tím mě jaksi proklouzl mezi prsty, ani ne z pocitu mé viny, ale z pocitu, že jsem byl do onoho závodu nějak vtlačen.


Vyčerpán a totálně vysílen jsem zaměstnaností v hypermarketu, v kterém pracuji, padl jsem 23. na kolena a nechtěl jsem nikoho vidět. Usínaje v 22:00 jsem nestihl ani večerní modlitbu protože proto, že únava byla tak silná, že jsem nestačil své ženě říci ani dobrou noc. V podobném duchu to probíhalo 24. a 25., kdy, když nepočítám přemísťování se z bodu A do bodu B, následně z bodu B do bodu C a nakonec z bodu C do bodu A jsem pospával od 23. - do 26. Prakticky nonstop. Připomínám, že bod A je postel, bod B je kuchyň, bod C je obývák.

Hlavně ne to, co chci já.
Nemám ten pocit jen letos, táhne se už nějaký ten rok, a pokud v této souvislosti dávám k sobě jedna + jedna, vyvstává mi jediná myšlenka,
s kterou zápasím už pěkně dlouho a to je pesimistické "Bude hůř", protože líp už dávno bylo.

Advent 21. století, kdy je dostatek nejen informací, ale domnívám se, že i prostředků a možností k odpočinku se stává pomalu, ale jistě závodem o co nejluxusnější dárky, kdy si lidé neberou servítky a o dárky se mezi regály i porvou a jsou jak zbavení mysli. Domnívám se, že ani nevědí co v pravé podstatě slova "Advent" nebo "Vánoce" znamenají. Nevědí, nebo si nechtějí možná jen připustit, že tyto dvě slova jsou slova vyjadřující smíření se jeden s druhým, zamyšlení se nad tím, čím jsme se zbytečně zabývali, ale místo toho, se honíme za dárky. Máme pocit, že co nejdražší a nejluxusnější dárek nás uspokojí a smaže vše to, co se nám nelíbí a zase bude vše o.k.

Prostě a zkrátka advent a vánoce jsou tu proto, abychom si uvědomovali, že tu jsme jeden pro druhého, abychom se obohacovali navzájem svými zkušenostmi a poznatky. Rozhodně to nejsou svátky válčení mezi sebou, ať to je míněno z pozice válčení o co nejluxusnější dárek, nebo o co největší požití alkoholu nebo o co nejvíce nacpané břicha.

Buďte k sobě trpělivý a laskavý, pokud máte náročnou práci, berte ji tak, abyste si dokázali říci "Práce je tu pro Vás, ale Vy tu nejste pro práci". Protože, kdyby Vy jste tu byli pro prácí, byli byste považováni jako kus hadru, s kterým může každý zametat. Ale pokud to pojmete tak, že práce tu je pro Vás, tak to můžete pojmout třeba tak, že práce Vám dává příležitost pochopit, že nic není zadarmo a že každá věc, kterou prací získáte, si vážíte více než té, kterou dostanete. Kdybyste tu byli pro práci, tak byste tu byli pouhé pořadové číslo XXY. Ale pokud to pojmete tak, že práce tu je pro vás, třebas si uvědomíte, že i v nepříjemné práci, kterou nemáte rádi najdete pozitivní myšlenku v tom, že bez této zkušenosti by nebylo poznání jak nepříjemní a nenávistivý dokážou být lidi mezi sebou, pokud jim jde pouze o jejich prospěch a ne o toho druhého.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jan Kuchynka Jan Kuchynka | E-mail | 29. prosince 2010 v 20:28 | Reagovat

Pěkné zamyšlení, lépe bych to nenapsal.
Rád si přečtu další.
Kuchynka

2 Gumeedek Gumeedek | Web | 26. ledna 2011 v 8:26 | Reagovat

Je to pravda... Lidé už si Vánoce neumí pořádně užít a většina z nich ani nechápe jejich princip. To já jsem letos opravdu zpomalila a všechno si řádně, bez spěchu a stresu, užila. :)

3 Dajoš Dajoš | E-mail | Web | 26. března 2012 v 14:48 | Reagovat

Tak to vidíš?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.