„Smích a radost, to je oč tu běží.“

19. května 2011 v 9:22 | Karel Rakušan
Tímto sloganem bych mohl klidně parodovat onu reklamu, která v těchto chvílích běží v televizi a neustále nám ji
předkládají nejen tam, ale i na autobusových zastávkách.

Radost a uvolněnost, bezstarostnost a úsměv na tváři jsou tím pravím důvodem, k tomu, abychom měli život a měli ho v hojnosti a plnosti. Co nám v tom brání? To je naprosto jednoduché, my sami. A domnívám se, že ani ne my sami, ale naše slepota. Nemyslím tím tu slepotu fyzickou, která je oproti té slepotě duchovní pouhou karikaturou, myslím tím tu slepotu duchovní, slepotu vlastní sebe-středmosti a sobeckosti. Myslím tím onu slepotu, která nemusí být a mnohdy ani není způsobena námi, ale něčím co nemáme dost dobře ve vlastních rukách.

Jsou v životech situace, které logicky chápeme, víme, kde je kámen úrazu (místo toho, aby si s partnerem nebo s partnerkou o dané věci promluvil), ale hledáme inspiraci jinde v domnění, že ji nalezne, čímž nemyslím, že bychom ji popřípadě nenalezli. Ale do jaké míry a do jaké hloubky bychom ji nalezli. Vše, co je povrchní je nestálý. Vše co je jen na oko, postupem času dospěje k tomu, že opadne. Strom, který má kořeny pouze na povrchu roste jen do té doby, dokud nepřijde vichřice a nevyrve ho ze země. Ale naopak, pokud se vichřice (nepříjemné situace - žárlivost, touha po moci, touha po ubližování jeden druhému, atd.) opře do stromu, který má kořeny hluboké, i kdyby byl zlomený, začne rašit znovu.

"Jób 14:7 Stromu zbývá aspoň naděje, že i když podťat, začne rašit znovu a že jeho výhonky růst nepřestanou, 8 byť odumřel jeho kořen v zemi a na prach ztrouchnivěl jeho pařez. 9 Jak ucítí vodu, pučí znovu, rozvětví se jako mladý stromek."

Pokud jsem tu naznačil, onu vichřici, rád bych ji teď objasnil, jak ji vnímám aplikovanou do života. Ale pokud bych měl jmenovat vše, co se dá do této životní vichřice aplikovat, byl bych tu pěkně dlouho, měl bych zkřivená záda a nestačila by mi jen ta jediná PC klávesnice, do které teď datluji, protože všemi deseti psát neumím.

Onou vichřicí myslím například již zmiňovanou touhu po moci a majetku, slepotu v žárlivosti pochopit jiný postoj a vnímání věci, obětí alkoholismu, drogové závislosti. Jednou z velkých vichřicí, která velmi lehce a mnohdy nekontrolovatelně může a jistě mnohde i přerostla v tornádo je oběť finančních problémů vrcholící exekucí. A mnohé jiné, pokud Vás v tuto chvíli cokoliv napadá, říkám ano, patří to do tohoto soupisu.

Největším a nejbolestivějším kamenem úrazu je, že máme pocit, že nám v tom nikdo nepomůže a ve své slepotě, kterou jsme pohlceni a topíme se v tom, jsme na to sami. Mnohdy se stydíme požádat o pomoc a přiznat, pomoc, já jsem v bludném kruhu, topím se. Krásnými slovy to je psáno v Danieli 10:12:

"Řekl mi: "Neboj se, Danieli, neboť od prvního dne, kdy ses rozhodl porozumět a pokořit se před svým Bohem, byla tvá slova vyslyšena a já jsem proto přišel."

Opět bych tento výrok mohl přenést, a nebyl bych daleko od pravdy, kdybych jméno Daniel nahradil jakýmkoliv jiným jménem a bylo by ono písmo náhle určeno právě Vám do Vaší konkrétní situace, v které se nacházíte. Záleží pouze na každém z nás, jestli se rozhodne pro ono "nech mě být, nejsem žádné B-čko" anebo si třeba říci, zajdu k psychologovi, knězi. Nebo půjdu se léčit, protože cítím, že alkoholismus, drogová závislost nebo náklonnost k homosexualitě, či kleptomanie mě už přerostla tolik přes hlavu, že už to takhle dál prostě nejde.

Pokud bych měl tuto úvahu nějakým způsobem zakončit a podtrhnout ono "Smích a radost, to je oč tu běží.", tak bych se obrátil opět na knihu knih a zvolil bych:

"Židům 10:1 V zákoně je pouze náznak budoucího dobra, ne sama jeho skutečnost. Proto stále stejné oběti, přinášené každoročně znovu a znovu, nemohou nikdy dokonale očistit ty, kdo s nimi přicházejí. 2 Kdyby ti, kdo je přinášejí, neměli už vědomí hříchu, protože byli jednou provždy očištěni, dávno by byly tyto oběti přestaly. 3 Ale těmito oběťmi se hříchy naopak každoročně připomínají, 4 neboť krev býků a kozlů není s to hříchy odstranit. 5 Proto …………."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.