Být nad věci

14. ledna 2012 v 12:08 | Karel Rakušan |  Zamyšlení
Pomsta, zub za zub, oko za oko. Zdá se mi, že ve všech těchto případech je to jakýsi začarovaný kruh, do kterého je velmi lehké se dostat, ale osvobodit se z tohoto vlivu vyžaduje pro každého z nás jistou dávku sebezapření, sebeovládání, v mnoha případech sebeuvědomění si určitých životních postojů navyklých či získaných zakořeněných zkušeností či převzatých zvyků od rodičů nebo z prostředí v kterém jsme vyrůstali.

A přece jako by nám v nitru každého z nás něco říkalo, že pomsta, či odplata není v dané situaci to pravé. Asi nebudu lhát, když napíšu zkušenost, že ten okamžik, který nás před pomstou varuje, se pro nás stane natolik nepatrný a utopený v moři agresivní touhy, že upřít na tento moment naši pozornost a popřípadě z tohoto nepatrného momentu vybudovat náš vnitřní pilíř dalšího jednání v duch odpuštění, povznesení se nad danou situací, ať je jakkoliv silná, je nesmírně obtížnou záležitostí.

Pro každého z nás tento bod zlomu se stane v případě odpuštění, prolomením ledů a vyjití ze začarovaného kruhu nenávisti a nebo, v té horší variantě, k ještě většímu topením v nenávisti a zlobě nejen na druhé, ale ve své podstatě zlobě k sobě samému.

I když z 99% to tak člověk nevnímá, pomsta je ve své podstatě zloba k sobě samému. Zloba na to, že nedokážeme být vnitřně natolik silní, abychom si přiznali svou vnitřní ubohost, že potřebujeme jeden druhého, že potřebujeme sdílení s druhou osobou nebo s přáteli, abychom třeba zjistili, že problém, který v našem životě řešíme (a čehož je třeba příčinou naše touha po pomstě) není takříkajíc nic nového pod sluncem. Bojíme se ve své podstatě zeptat se těch druhých jestli tuto nebo podobnou situaci neřešili a popřípadě nabrali zkušenost jak z této negativní agrese vyjít ven a naučit se posunout se o kousek dál. Popojít na té naší cestě životem k něčemu vyššímu a lákavějšímu než je začarovaný kruh zloby a egoismu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 niternice niternice | 26. ledna 2012 v 21:03 | Reagovat

Ideální je, nechat mlít Boží mlýny :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.