Touha

31. července 2012 v 9:40 | Karel Rakušan |  Zamyšlení
Touží po tom každý,kdo se nechce zaseknout na jednom místě,ať si to uvědomuje či nikoli. Posunout se myšlenkově a vědomosti dál a hlouběji je ve své podstatě myšlenkový pochod, který je bytostní záležitostí, vnitřním motorem lidského bytí a lidské jedinečnosti.
Od nepaměti, po X desítek generací každý z nás, bez výjimky touží popostupu a růstu, ale není otázka, jestli té nvědomostní postup chceme či nikoli (protože po něm toužíme), ale otázkou je jakým způsobem tohoto vědomostního růstu dosáhnout, jestli způsobem vlastních sil a nebo způsobem uvědomování si toho, že vědomí a poznávání je nám nějakým pro nás nevysvětlitelným způsobem darována. Nauka a rozsah vědomí je poznáním toho, do jaké míry a s jakou pokorou jsme schopni přijmout fakt, že po povědomostním růstu bytostně toužíme, ale sami toho nejsme schopnini jak dosáhnout.

Touha je žízeň po životě, žízeň po radosti a svým způsobem po jakési akci a nenudění se. Ale uvědomovat si, že nuda je vyvolávána tímto nedostatkem je z pohledu lidského vnímán ídojistémírtímnejsložitějším,alezároveňtímnejjednoduššímzpůsobemjakpochopit,žepokudbychomnadsebounemělitoho,kterýnásodsaméhozačátkumiloval,taksamiodsebenejsmeanedokážemebýttím, čím jsme.

Každý z nás má radost, když něčeho dosáhne nebo docílí nějakého úspěchu, ať v práci nebo v osobním životě a očekává, že úsilí nějakým způsobem využije k další tvorbě hodnot, kterých touží dosáhnout. V osobním životě to je například touha po sportovním výkonu, touha po vzdělání. Otázkou potom je jestli dosažený výkon nebo vzdělání, touží člověk použít pro své vlastní uspokojení nebo pro to, aby nabyté zkušenosti rozdával druhým, především těm, kteří na vzdělání z různých důvodů nemají nebo ve svém okolí nemají dostatečnou podporu nebo žijí v prostředí, které není nakloněné k tomu, aby ctilo každého daného jednotlivce a zkoumalo jeho kvality. Kvality vnitřního člověka a nehledělo na toho či onoho a neposuzovalo ho z té vnější stránky.
Touha je dozajista dar, který je potřeba, co potřeba je to životní nutností rozvíjet, ale musíme si dát velký pozor, aby tato touha se proměnila a byla ku prospěchu druhým a nebyla pro prospěchářství sebe samého.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.