To, co je nepolapitelné

16. ledna 2013 v 11:13 | Karel Rakušan |  Z mého života
Tak, jako existuje myšlenka vyrobit nějaký výrobek, udělat nějaký skutek nebo se jít třeba jen projít či pozvat kamaráda na pivo nebo děvče na skleničku dobrého bílého či červeného vína, tak existuje myšlenka o mnoho vyššího charakteru, která nás nejenže přesahuje, a překonává všechny mety a všechny možnosti, které doposavad nám jsou skryty. Tou myšlenkou, nebo aspoň částí je jistě příroda, kdy přijdeme na místo, které nás nějakým způsobem osloví, nadchne, povzbudí a vyvolá v nás pocit obdivu nad tím, že místo na které se díváme má svůj řád a každý detail má své místo na tom místě, kde momentálně je.

Tou prvotní myšlenkou je bezpochyby myšlenka jakého si, místa harmonického souladu, místa dokonalé harmonie, kde obdiv bude mít prioritu nad vším ostatním, místa jakéhosi jsoucna jakoužto jsoucna, jakési bytnosti bez konce. Ano je mi jasné, že tyto výrazy, které se podobají v lidském pojetí, jakémusi blábolu mohou a dozajista pro mnohé jsou nesrozumitelné nebo přinejmenším nepochopitelné v té rovině, jak jej z hlediska lidského chápání lze pochopit. Nelze jej pochopit a do své plnosti je nepochopíme (aspoň ne sami od sebe), ale o co se můžeme pokusit a do jisté míry to je našim posláním je, se této myšlence přiblížit popřípadě cíl této myšlenky pomoci uskutečňovat.

Tak jako existují myšlenky, o kterých jsem psal v prvním odstavci tak existovala myšlenka stvořit svět, lidi, přírodu a vše, co je kolem. Myšlenka není hmatatelná, nemá tvar koule ani krychle či jiného geometrického tvaru, ale pro to, abychom si vytvořili nějakou bytostní potřebu (stůl, židli, postel, vyrobili či vypěstovali si potraviny) ji potřebujeme a napadá nás. Pokud si kladete otázku, kde se v nás v ten moment ta myšlenka vzala, tak vězte, že se ptáte na daleko hlubší podstatu toho, o čem právě přemýšlíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
  • Narodili jsme se jako originál,
  • tak se prosím nechovejme jako kopie,

  • Život je pro nás tím nejcennějším darem,
  • tak ho neberme jako samozřejmost.